Harris Academies
All Academies in our Federation aim to transform the lives of the students they serve by bringing about rapid improvement in examination results, personal development and aspiration.

Staff at our Academy

 

 

                    Senior Leadership Team

Mrs Victoria Forbes(1)

Vikki Forbes

Principal and Deputy Designated Safeguarding Lead                                                

Ms R Bowern

Rachel Bowern

Vice Principal and Safeguarding Lead                                         

Mrs B Dabbs

Bernadette Dabbs

Vice Principal

                                           

 

 

 

 

 

Office Staff and Premises

Mrs C Porter Charlotte Porter Office Manager, PA to Principal and Admissions Officer
Mrs Chris Pullen

Chris Pullen

Office and Finance Officer                                   

Miss Louise Heward-Mills

 

Louise Heward-Mills

 

 

Office and Attendance Officer, Office Manager and PA to Principal (maternity cover)

HannahMM

 



Hannah Machin

 

 



Office and Admissions Officer

James Clarke   (140 x 180)

James Clarke

Site Manager                                          

Mr A Abdi

 

Ahmed Abdi

 

 

Site Assistant

 

Year Group Class Name   Staff Name Role
    Adrianna Web

Adriana Verrecchia


SENCO
    Madeleine Carponen Madeline Carponen EYFS Support
    Laura Bairstow Laura Bairstow EYFS Support
Pre School??   Jackie Tyghter   (140 x 180) Jackie Tyghter Support Staff
         
    Georgina Steptoe   (140 x 180) Georgina Steptoe Support Staff
    Wendy Jacobs   (140 x 180)

 

 

Wendy Jacobs

 

 

Support Staff

    Samantha B





Samantha Boubakri

 

 


 

 

Support Staff

Nursery Apple
Pear
  Ruth King Class Teacher
      Kim Griggs Class Teacher

 

 

Apple
Pear
Miss Nicola Lee(1)

 

Nicola Lee

 

 

Support Staff

??

 

Apple
Pear
IMG_5129

 

Chloe Walker

 

 

Support Staff

Reception Cherry Class IMG_3386 Rebecca Pizer Class Teacher and senior teacher in EYFS
  Cherry Class Emma Weir   (140 x 180) Emma Weir Support Staff
    Jaye Upadhaya   (140 x 180) Jayshree Upadhaya Support Staff

??

Reception

 

 

Mango Class

 

Nina Szymichowska   (140 x 180)

 

Nina Szymichowska

 

Class Teacher

  Cherry Class Elaine Singer   (140 x 180) Elaine Singer Support Staff
  Cherry Class Elaine Yarnold   (140 x 180) Elaine Yarnold Support Staff
Year One Birch Class Miss E Zarfaty Ellie Zarfaty Class Teacher
  Birch Class Mrs N Howard Natalie Howard Support Staff
  Willow, Birch and Palm Class Amanda web Amanda Oliver Support Staff

 

Year One

 

Palm Class

Miss V Lambert

 

Verity Lambert

 

 

Class Teacher, Science Leader and Assistant Principal

 

  Birch and Palm Class Claire Hall   (140 x 180) Claire Hall Support Staff
??Year Two Willow Class Miss F Anderson Fiona Anderson Class Teacher
    Miss C Wilmshurst Cianne Wilmhurst Support Staff
    Mr Darren Davis Darren Davis Support Staff
         
Year Two Banyan Class Mr Sheridan Petgrave(1) Sheridan Petgrave Class Teacher
?? Banyan Class Mrs S Bhaugeeruthy Suchita Bhaugeeruthy Support Staff
    Betty Johnson Betty Johnson KS2 Support

 

Year Three

 

 

Sycamore Class

Ms O Morton-Hooper

 

Olivia Morton-Hooper

 

 

Class Teacher

  Sycamore Class Ms A Hoare Allison Hoare Support Staff
  Sycamore Class Mrs P Vedpathak Pooja Vedpathak Support Staff

 

Year Three

 

 

Bonsai Class

Miss M King

 

Mary-Michelle King

 

Class Teacher

  Bonsai Class Jasann Machaliwa

Jasann Machaliwa

Class Teacher
  Bonsai Class Mrs L Berriman Lynne Berriman Support Staff
Year Four Magnolia Class

Mrs T Bradshaw

Tina Bradshaw Class Teacher
  Magnolia Class Mrs T Howard Tina Howard Support Staff
    Jo Dunlavey   (140 x 180) Jo Dunlavey Support Staff
Year Four Olive Class Mr M Dunn Mark Dunn Class Teacher
  Olive Class Mrs H Fraser Hillary Fraser Support Staff
Year Five Redwood Class Ms A Mackenzie Alex McKenzie Class Teacher
Year Five Ash Class Mr M Maunganidze Michael Muganidze Class Teacher
???Year Six Maple Class  Miss Nicole Liddicoat Nicole Liddicoat Class Teacher, Maths Leader and Assistant Principal
    Miss Rebecca Page Rebecca Page Class Teacher
Year Six Oak Class Mrs G Purton Gemma Purton Class Teacher, Literacy Leader and Assistant Principal
    Mrs A Campbell Ann Campbell Support Staff
Year Six Cedar Class Miss K Melvin Kezia Melvin Class Teacher
  Cedar Class Mr Andrew Kubeyinje Andrew Kubeyinje Support Staff
  Cedar Class Mrs A Nannery Yvonne Nannery Support Staff

Additionally Resourced Provision

(ARP)

  Mrs G Woolland Gill Woolland Manager
  Red Class Pierra Bond   (140 x 180) Pierra Bond Class Teacher
  Red Class Janette Clarke   (140 x 180) Janette Clarke Support Staff
  Red Class Angella Johnson   (140 x 180) Angella Johnson Support Staff
  Orange Class Beccy Robinson   (140 x 180) Beccy Robinson Class Teacher
  Orange Class Lou Malone   (140 x 180) Lou Malone Support Staff
  Orange Class Coleen Townsend   (140 x 180) Coleen Townsend Support Staff
  Yellow Class Sharon Rhooms   (140 x 180) Sharon Rhooms Class Teacher
  Yellow Class Kelly Leat   (140 x 180) Kelly Leat Support Staff
  Yellow Class Wendy Skorczewski   (140 x 180) Wendy Skorczewski Support Staff
Interventions   Amy web Amy Watson PPA Teacher
    Karen Rowland   (140 x 180) Karen Rowland HLTA
    IMG_4303 Alison Khaliq R.W.I Co-ordinator
    Kishwar Shahid   (140 x 180) Kishwar Shahid R.W.I Co-ordinator
Midday Supervisor   Deana Curmi   (140 x 180) Deana Curmi Midday Supervisor
    Mandy Merrit   (140 x 180) Mandy Merritt Midday Supervisor
    Tanja Tania Ramos-Peireira Midday Supervisor
    Shabana Shabana Shahid Midday Supervisor
    Patricia Patricia Clarke Midday Supervisor
      Leila Sabra Midday Supervisor